Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Akıllı Ev Otomasyonu, ülkemizde ve dünyada teknoloji kullanımı her geçen gün artmaktadır. Teknoloji seven insanlar evlerinde ve çalışma alanlarında onlarca belki de yüzlerce “Akıllı Ürün/Smart Things” biriktirmiş olabilirler. Bu ürünlerin birçoğu belki aksesuar olabilir ve birçok farklı uygulamalar tarafından yönetilmekte olabilir. Bu deneyimlerdeki problem kısaca bu ürünlerin hayatlarına sadece karmaşıklık eklemesidir. 

Sadece bu bağlı cihazların bir orkestradaki gibi beraber çalıştığında insanlar gerçek bir akıllı ev deneyimini görebilmektedir. Control4, işte bu akıllı ev sistemleri platformunu sağlayan bir yazılım ve donanım üreticisidir. Control4 bu akıllı ev sistemleri platformuna, Akıllı ev işletim sistemi(Smart Home OS) olarak adlandırmaktadır. 

Smart Home OS, Tüm bu akıllı ürünleri tek bir arayüzle kontrol edilmesini sağlayarak gerçek bir akıllı ev otomasyonu deneyimi sunar.

Akıllı Ev Otomasyonunda öncelikle güçlü bir network altyapısıyla Aydınlatma, Multimedya, Konfor, Rahatlık ve Güvenlik çözümlerini güçlü, şık ve kolay kullanılır bir arayüzde bir araya getirir. Akıllı Ev Sistemleri maliyeti düşünüldüğünde genellikle noktasal çözümlerle karşılaştırılır. Ancak bu çok doğru bir karşılaştırma değildir. Akıllı ev sistemlerinde fiyatlar bu noktasal çözümler düşünüldüğünde yüksek gibi gözükebilir. Ancak noktasal çözümler sadece kendi fonksiyonlarını ayrı birer uygulama ile yerine getirebilirken Akıllı Ev Sistemlerinde farklı cihazlar birbirinden gelen tetiklemelerle kullanıcılarına kolaylıklar sağlar. Örneğin güvenlik sisteminden alınan bir tetik ile multimedya sisteminde istenilen bir video, müzik veya kanal açılabilir.

Akıllı evler cihazların ve farklı sistemlerin entegre çalıştığı durumlarda tam anlamıyla kullanıcılara kolaylık sağlar. ​

Akıllı Ev Otomasyonunun kullanıcılara kolaylık sağladığı sistemler arasında ev sinema sistemleri gelir (5+1, 7+1 surround ses sistemleri). Böyle sistemlerde bir çok kumandayı aynı anda kullanmak gerekir. Akıllı Ev Sistemleri bu sorunu bazı cihazları ip kontrol, bazılarını serial kontrol ve diğerlerini ir kontrol ederek çözebilir. Tek tuşla istediğiniz multimedya cihazını izleyebilir veya dinleyebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçerek siz de evinizi Akıllı Eve dönüştürebilirsiniz.

akıllı ev sistemleri nedir